top of page

PASTRY

Z MARAKUJĄ

SOUR

PASTRY SOUR (Pastry Sour Ale z marakują) - jasne piwo górnej fermentacji, w którym aksamitna, kremowa słodkość pochodząca od słodu pszenicznego, płatków owsianych oraz laktozy, łączy się z owocową kwaśnością marakui. Jej dodatek wzbogaca również aromatyczny profil piwa oraz nadaje mu ekstremalnej pijalności. Całość została symbolicznie muśnięta amerykańskim chmielem Citra. Spróbuj jak smakuje prawdziwy piwny deser. 

Opis stylu:

Pastry Sour jest jasną, słodko-kwaśną i owocową hybrydą niemieckiego Gose oraz amerykańskiego New England IPA z dodatkiem owoców i laktozy. Z Gose czerpie kwaśność i owocowość zaś z NEIPA soczystość i aromatyczność. Piwo to jest najnowszym trendem piwowarstwa rzemieślniczego. Inna nazwy stylu to Juicy Sour.

IBU
Goryczka 1/6
BLG
15,0°
ABV
max 5,5%
EBC
10
Napij się Pastry Sour ALE z marakują i dowiedz się jak smakuje piwny deser

Receptura: Piotr Świerzko, Aleksander Rek

SKŁADNIKI:

  • Woda

  • Słody: Pilzneński, Pszeniczny, Karmelowy 15 EBC

  • Dodatki: Puree z marakui, Laktoza, Płatki owsiane

  • Chmiele: Citra

  • Drożdże: Górnej fermentacji US-05

thermometer.png
8-10°C
beer.png
Snifter
dish.png
Tarta owocowa

LEGENDA:

IBU - goryczka, ABV - zawartość alkoholu, BLG - ekstrakt, EBC - barwa

Pastry Sour, czyli owocowy deser w płynie.

Nie od dzisiaj wiadomo, że oprócz producentów, to głównie konsumenci dyktują trendy na rynku piw rzemieślniczych. O ile to piwowarzy jako pierwsi pokazali, jak mogą smakować różne style piwa, o tyle to właśnie klienci, poprzez dzielenie się swoimi sugestiami, sprawili, że Ci pierwsi musieli stać się bardziej elastyczni, podczas wymyślania kolejnych nowości. 


Od samego początku piwnej rewolucji, branża borykała się z ogromnym problemem, który mocno dawał się we znaki, szczególnie podczas różnych imprez piwnych. Mianowicie chodzi o dodatek soku do piwa. Konsumenci, a w szczególności kobiety, byli przyzwyczajeni do możliwości wyboru, podczas zamawiania piwa w pubie lub na festynie. Oprócz szeroko dostępnego koncernowego „jasnego lagera”, można było skusić się na wersję, najczęściej „wzbogaconą” o sok malinowy, którego skład oparty jest na syropie glukozowo-fruktozowym. Piwa rzemieślnicze, warzone głównie w oparciu o 4 naturalne składniki: wodę, słód jęczmienny, chmiel oraz drożdże, w żadnym stopniu nie wpisywały się w panujący „trend”. Ich oryginalny, niespotkany dotąd aromat i smak, nie musiał być przytłumiony sztucznym dodatkiem. To właśnie jego rolą, jest przykrywanie wad koncernowego piwa oraz złagodzenie goryczki, czyli jednej z głównych cech większości piw. 


Polski konsument, już od najmłodszych lat jest mocno „rozpieszczany” dodatkiem cukru i jego pochodnych do żywności. Takie zjawisko ma niestety mocny wpływ na preferencje smakowe, które również dotyczą piwa. O ile początkowe trendy, opierały się o piwa z dużą zawartością chmielu czy też mocne wersje, leżakowane w drewnianych beczkach, o tyle teraz konsument domaga się piw lekkich, owocowych i orzeźwiających. Taki kierunek rozwoju miał wpływ na powstanie stylu, który przebojem wdarł się na rynek. Mowa tu oczywiście o Pastry Sour. 


Pastry, to określenie, które wstrząsnęło ostatnio polskim Kraftem. Te piwa stały się hitem sprzedaży w obecnym roku. Nie możemy powiedzieć, że są to zwykłe „piwa z sokiem”. Lepszym określeniem byłoby nazwanie ich po prostu koktajlem. Zanim zagłębimy się w to czym charakteryzuje się ten styl, powinniśmy najpierw poznać znaczenie jego nazwy. Z angielskiego „Pastry” to ciasto lub słodki deser, natomiast „Sour” oznacza kwaśny. Jeśli do tego dołożymy tropikalny owoc taki jak marakuja, czy calamansi, to otrzymamy, piwo górnej fermentacji, w którym kwaśna baza łączy się ze słodkimi akcentami tworząc niezwykłe połączenie: piwa oraz słodko-kwaśnego, owocowego deseru. Maksymalna soczystość, kremowość, owocowy orzeźwiający smak oraz wyborna pijalność, to na pewno najważniejsze cechy. Jego słodową bazę, uzupełnia także duża ilość płatków owsianych, które mocno wygładzają smak i nadają puszystą teksturę. Laktoza, czyli cukier mleczny, który nie jest fermentowany przez drożdże, ma za zadanie nadać piwu większej pełni oraz słodyczy, która będzie kontrowała kwaśność, pochodzącą od kwasu mlekowego oraz owoców. 


W takiej mieszaninie smaków i aromatów, ciężko jest doszukać się czystej, słodowej bazy, czy też wyrazistej chmielowej  goryczki, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: Czy Pastry Sour to nadal piwo? Odpowiedź na to pytanie jest trudna i powinna pozostać kwestią indywidualną.

bottom of page