top of page

GOLD

(A'LA MARCOWE)

Ciemnozłote piwo dolnej fermentacji z bogatą słodowością, pochodzącą zarówno od słodu pilzneńskiego, stanowiącego bazę w tym piwie, jak i słodów ciemniejszych: monachijskiego oraz karmelowego. Ich dodatek sprawia, że w smaku można wyczuć większą słodycz i pełnie, co różni to piwo od klasycznego niemieckiego „Marzena”.

Opis stylu:

Elegancki, słodowy niemiecki bursztynowy lager, z gładkim, bogatym, tostowym i chlebowym smakiem słodowym, z umiarkowaną goryczką i wyższą karmelowością. Piwo posiada większą głębię i bogactwo słodowych smaków niż klasyczny Oktoberfest Bier. Dodatkowo jest pełniejsze i mniej chmielowe.

Wartość IBU: 1
IBU
BLG
13,0°
ABV
max 5,5%
EBC
34,5

Receptura: Piotr Świerzko, Bartosz Rutkowski

piwo rzemieślnicze GOLD

SKŁADNIKI:

  • Woda

  • Słody: pilzneński, monachijski jasny, karmelowy 150 EBC, karmelowy 400 EBC, melanoidynowy

  • Chmiele: Iunga, Sybilla

  • Drożdże: dolnej fermentacji W34/70

thermometer.png
8°C
beer.png
Pękaty
kufel
dish.png
Golonka na kapuście,
żeberka wołowe

LEGENDA:

IBU - goryczka, ABV - zawartość alkoholu, BLG - ekstrakt, EBC - barwa

Co ma wspólnego piwo Marcowe z Oktoberfest?

W XVI wieku piwowarzy w Bawarii mogli warzyć piwo jedynie w okresie niecałych 7 miesięcy, było to od 29 września (dzień św. Michała) do 23 kwietnia (dzień św. Jerzego). Spowodowane to było obawą przed pożarem w trakcie procesu produkcji, ale również tym że piwowarzy byli uzależnieni od pogody i temperatury panującej na zewnątrz. Nie znano wówczas skutecznych metod chłodzenia, a jedyną możliwością fermentowania i leżakowania piwa, było przechowywanie go w chłodniejszych piwnicach lub jaskiniach, wypełnionych blokami lodowymi, pozyskanymi z pobliskich jezior.

Piwo Marcowe swoją nazwę zawdzięcza miesiącu w którym było warzone. Był to okres przypadający na koniec sezonu warzenia piwa, dlatego do jego produkcji wykorzystywano słód pozostały w magazynie. Następnie uwarzone piwo, które było mocniejsze i bardziej nachmielone, przechowywano aż do września. Gdy już prawie zaczynał się nowy sezon piwowarski, a w piwnicach dalej zalegały duże zapasy zeszłorocznego piwa, organizowane były imprezy i festiwale, nazwane później Oktoberfest, na których to pozbywano się nadmiaru produktu. Z tego powodu piwo Marcowe ma swoją drugą nazwę Oktoberfestbier. Inne nazwy tego stylu używane na przestrzeni lat to Wiener Marzen, Festbier lub Marzenbier. 

Z uwagi na to, że piwo musiało przetrwać ciepłe miesiące, warzone było nieco mocniejsze i bardziej nachmielone. Dodatkowo do jego produkcji używano ciemniejszych słodów, przez co miało bursztynową barwę. Oczywiście istniały różnice w piwach warzonych przez różne browary, w ten sposób powstała wersja Helles Marzen, który był jaśniejszy, lub Dunkles Marzen ten natomiast był ciemniejszy. Dawniej do jego produkcji, używano też więcej chmielu, głównie z powodu jego właściwości bakteriostatycznych. Obecnie używa się go mniej, tylko w celu skontrowania bogatej słodowości.

Obecnie flagowym piwem Oktoberfest jest Festbier, bardziej zbliżony do stylu Helles z powodu mniejszej ilości alkoholu, jaśniejszej barwy i mniej intensywnego aromatu słodowego, aniżeli w klasycznym Marzenie.
 

bottom of page